.
.

Παντιέρα, ιστότοπος αντικαπιταλιστικής ενημέρωσης

.
Φόρτωση Εκδηλώσεις

« Όλες οι Εκδηλώσεις

  • Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

3ο Φεστιβάλ Αλληλέγγυας & Συνεργατικής Οικονομίας

11/10/2014

3ο Φεστιβάλ Αλληλέγγυας & Συνεργατικής Οικονομίας

Σάββατο 11/10/2014: ΑΝΑΖΗΤΟΥΜΕ, ΣΥΝΔΕΟΜΑΣΤΕ, ΣΧΕΔΙΑΖΟΥΜΕ

Ωρες Χώρος Δραστηριότητες
11:00 – 14:30 ΑΙΘΟΥΣΑ Α Βιωματικό Εργαστήριο Αυτογνωσίας: “Ελεύθερη έκφραση και δημιουργική επικοινωνία” Εισηγήτρια: Χαρά Αλεξάκη (11:00-14:00)
ΑΙΘΟΥΣΑ Β Βιωματικό εργαστήριο: “Αλληλεγγύη και Συνεργασία: Ο φόβος της μετάβασης από το εγώ στο εμείς” Διοργάνωση: Αυτοδιαχειριζόμενο Κάμπινγκ Βούλας (Ιωάννα Μακράκη – Deva Urja) (13:00 – 14:30)
ΑΙΘΟΥΣΑ Γ World Cafe: Κλειστή συνάντηση εγχειρημάτων από Ελλάδα και εξωτερικό (11:00-13:00)
Εργαστήριο Συζήτησης: Παρουσίαση της πλατφόρμας ‘Umeedoo’ και της ομάδας SciFY, Εισηγητής: Sven Buschbeck (13:00-14:00)
ΑΙΘΟΥΣΑ Δ1 Πρακτικό Εργαστήριο: “Δόμηση με φυσικά υλικά” Διοργάνωση: Σαλιγκάρι (11:30-13:00)
Πρακτικό Εργαστήριο: “Η συνεργατική κοινωνία των μελισσών” Διοργάνωση : Αυτοδιαχειριζόμενο Κάμπινγκ Βούλας (Μίλτος και Πέτρος) (13:00 – 14:30)
ΑΙΘΟΥΣΑ Δ2 Πρακτικό Εργαστήριο: “Φτιάχνω ανόθευτο κρασί χωρίς χημικά” Εισηγητής: Μάρκος Βιδάλης (13:00 – 14:30)
ΑΙΘΟΥΣΑ ΠΑΙΔΙΚΟ Παιδικό εργαστήριο: “Δημιουργική απασχόληση με πηλό” Εισηγήτρια: Μαριαλένα Κούγια (13:00-15:00)
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 1 – Οικολογική αγορά Ξενάγηση στο Μητροπολιτικό Ιατρείο Ελληνικού (12:00 – 13:00)
Πρακτικό Εργαστήριο: “Βοτανολογία – Καλλιέργεια Υπερτροφών” Εισηγητές: Λευκή Ταϋγέτου, Ιωάννης Κάτσος (13:00 – 14:30)
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 2 – Γήπεδο Μπάσκετ Πρακτικό Εργαστήριο: “Παρασκευή χειροποίητου τραχανά” Εισηγητής: Βασίλης Ατζεμόπουλος (11:30 – 12:30)
Πρακτικό Εργαστήριο: “Tι είναι Ενυδρειοπονία (aquaponics) – Μια συμβιωτική μέθοδος καλλιέργειας λαχανικών – ψαριών” Εισηγητής: Γιάννης Γιαννατσής (Ομάδα “Αστικές Καλλιέργειες”) (13:30 – 14:30)
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 3 – Parking Πρακτικό Εργαστήριο: “Παρασκευή φυσικού σαπουνιού” Διοργάνωση: Alternative Cosmetic Care (11:00 – 12:30)
Πρακτικό Εργαστήριο: “Παρασκευή σάλτσας, μαρμελάδας, τουρσί” Εισηγήτρια: Άντα Πολύζου (13:00 – 14:30)
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 4 – Ανοιχτός Παιδικός Χώρος Παιδικό Εργαστήριο:”Κατασκευή μάσκας” με την εννιάχρονη Δήμητρα Μητράκου (11:30-13:00)
Πρακτικό Εργαστήριο: “Παρασκευή ορού προσώπου” Εισηγήτρια: Ιωάννα Λιάνα (13:00-14:00)
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 5 – Γήπεδο Ποδοσφαίρου Βιωματικά Εργαστήρια & Εργαστήρια Κίνησης: “Partner Play: Acroyoga, Tai Massage, Ρartner yoga” Εισηγήτριες: Εμμανουέλα Μπαχά, Δήμητρα Παντελίδη (11:00-14:00)
14:30 – 15:00 ΑΙΘΟΥΣΑ Α
ΑΙΘΟΥΣΑ Β
ΑΙΘΟΥΣΑ Γ
ΑΙΘΟΥΣΑ Δ1
ΑΙΘΟΥΣΑ Δ2
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΜΕ ΤΗ ΜΟΡΦΗ ΔΟΜΗΜΕΝΟΥ OPEN SPACE 15.00-18.00
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΔΟΜΗΜΕΝΟΥ OPEN SPACE ΚΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ (Ομάδα Hosting)
15:00 – 16:30 ΑΙΘΟΥΣΑ Α Εργαστήριο Συζήτησης: “Τοποθετήσεις για τον Κοινοτισμό και τις Οικοκοινότητες” Διοργάνωση: Ομάδα Οικοχωριά
ΑΙΘΟΥΣΑ Β Εργαστήριο Συζήτησης: “Οργανικές και Φαγώσιμες Πόλεις” Διοργάνωση: Ηλιόσποροι
ΑΙΘΟΥΣΑ Γ Εργαστήριο Συζήτησης: “Πως να μαγειρέψουμε μια μη βίαιη επανάσταση” Διοργάνωση:Κόσμος Χωρίς Πολέμους και Βία
ΑΙΘΟΥΣΑ Δ1 Εργαστήριο Συζήτησης: Τρόποι πρακτικής διασύνδεσης ελληνικών εγχειρημάτων αλληλέγγυας και συνεργατικής οικονομίας Εισηγητής: Φώτης Πετράτος
ΑΙΘΟΥΣΑ Δ2 Εργαστήριο Συζήτησης: “Παραβιάζοντας το χρηματικό σύστημα και σπέρνοντας τον ιό της συνεργασίας σε όλο τον κόσμο” Διοργάνωση: Fair.Coop
ΑΙΘΟΥΣΑ Δ3 “Εργαστήριο Συζήτησης: “Διαχείριση των απορριμμάτων: στη λογική του εργολαβικού κέρδους ή της κοινωνικής και περιβαλλοντικής ωφέλειας;” Διοργάνωση: ΠΡΟΣΥΝΑΤ”
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 1 – Οικολογική αγορά Πρακτικό Εργαστήριο: “Σπιτική Ζυθοποιΐα” Εισηγητής: Δημήτρης Τζιμέας (15:00-16:30)
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 2 – Γήπεδο Μπάσκετ Πρακτικό Εργαστήριο: “Ζωγραφική σε μπλούζα” Εισηγήτρια: Μαργαρίτα Κυριακού (15:00-16:30)
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 3 – Parking Πρακτικό εργαστήριο: “Τεχνικές καλλιέργειας τροφής στην ταράτσα ή στο μπαλκόνι” Εισηγητής: Ανδρέας Παξινός (15:00 – 16:30)
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 4 – Ανοιχτός Παιδικός Χώρος Παιδικό Εργαστήριο: Θεατρικό παιχνίδι “Τι έγινε στην Χαρτοπολιτεία” Διοργάνωση: ομάδα ΌΧΙ…ΠΑΙΖΟΥΜΕ!(15:00 – 16:30)
16:30 – 18:00 ΑΙΘΟΥΣΑ Α Εργαστήριο Συζήτησης: “Παρουσίαση του οικοχωριού Σκάλα” Διοργάνωση: Οικοχωριό Σκάλα
ΑΙΘΟΥΣΑ Β Εργαστήριο Συζήτησης: “Tι είδους αποανάπτυξη θέλουμε στο μέλλον που οραματιζόμαστε; (μέθοδος future search)” Διοργάνωση: Ηλιόσποροι
ΑΙΘΟΥΣΑ Γ Εργαστήριο Συζήτησης: “Ασύρματα κοινοτικά δίκτυα” Διοργάνωση:Σαραντάπορο
ΑΙΘΟΥΣΑ Δ1 Εργαστήριο Συζήτησης: “Ας ξανασκεφτούμε την εργασία αλλιώς” Διοργάνωση: Λαϊκό Πανεπιστήμιο Κοινωνικής και Αλληλέγγυας Οικονομίας
ΑΙΘΟΥΣΑ Δ2 Εργαστήριο Συζήτησης: “Φεστιβάλ Αλληλεγγύης; Ε και;” Διοργάνωση: New Story Group
ΑΙΘΟΥΣΑ Δ3 Εργαστήριο Συζήτησης: “Μια επιτυχημένη τράπεζα χρόνου. Προς ένα παγκόσμιο δίκτυο τραπεζών χρόνου” Διοργάνωση: Ανάπτυξη Τραπεζών Χρόνου Καταλονίας
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 1 – Οικολογική αγορά Πρακτικό Εργαστήριο: “Παρασκευή μαρμελάδας” Διοργάνωση: Δρυάδες (16:30 – 17:30)
Πρακτικό Εργαστήριο: “Διατήρηση παραδοσιακκών σπόρων” Διοργάνωση: Δρυάδες (17:30 – 18:30)
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 2 – Γήπεδο Μπάσκετ Πρακτικό Εργαστήριο: “Δες τα σκουπίδια αλλιώς” Εισηγήτρια: Τίνα Λυμπέρη (16:30 – 18:00)
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 4 – Ανοιχτός Παιδικός Χώρος Παιδικό Εργαστήριο: “Εργαστήριο πηλοπλαστικής για παιδιά” Εισηγήτριες: Γεωργία Σουβατζή, Αλεξία Κεραμίδα (17:00-18:30)
18:00 – 19:00 ΑΙΘΟΥΣΑ Α
ΑΙΘΟΥΣΑ Β
ΑΙΘΟΥΣΑ Γ
ΑΙΘΟΥΣΑ Δ1
ΑΙΘΟΥΣΑ Δ2
Συγκομιδή Ιδεών: Συνοπτική παρουσίαση των αποτελεσμάτων του δομημένου OPEN SPACE (Ομάδα Hosting & Οργανωτική Ομάδα)
ΑΙΘΟΥΣΑ ΠΑΙΔΙΚΟ Παιδικό Εργαστήριο: ”Μουσικοκινητικό δρώμενο για παιδιά” Διοργάνωση: Μουσικοκινητική Ομάδα BamxBam (18:45 – 20:30)
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 1 – Οικολογική αγορά CIRCO CACHIVACHE
Μια καταπληκτική παράσταση για μικρούς και μεγάλους με ζογκλερικά, ακροβατικά, χιούμορ και ζωντανή μουσική!
19:00 – 21:30 ΑΙΘΟΥΣΑ Α ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ: “Η αυτοδιαχείριση στο χώρο εργασίας: παραδείγματα από αυτοδιαχειριζόμενα εργοστάσια σε Ελλάδα και Γαλλία” Εισηγητές: Μάκης Αναγνώστου (ΒΙΟΜΕ), Dominique Basset (FRALIB)
ΑΙΘΟΥΣΑ Γ ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ: “Εναλλακτικά νομίσματα – καλές πρακτικές από την Ελλάδα και το εξωτερικό” Εισηγητές: Tom Shakhli (Brixton Pound – Αγγλία), Κωνσταντίνος Κυρίτσης (τοπικά νομίσματα Ιταλίας-Γερμανίας), Χρήστος Παπαϊωάννου (ΤΕΜ Βόλου)
21:30 – 22:00 ΑΙΘΟΥΣΑ Α Προβολή Ντοκιμαντέρ: ” Η φράση που δεν τελείωσε” του Μανώλη Παπαδάκη (*προς επιβεβαίωση)
22:00 – Λήξη ημέρας ΑΙΘΟΥΣΑ Γ Εργαστήριο Συζήτησης: “16 μήνες μετά το κλείσιμο ΕΡΤ” Διοργάνωση: ΠΟΣΠΕΡΤ, Ertopen (21.30- 10.30)
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 1 – Οικολογική αγορά
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 2 – Γήπεδο Μπάσκετ
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 3 – Parking
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 4 – Ανοιχτός Παιδικός Χώρος
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 5 – Γήπεδο Ποδοσφαίρου

Λεπτομέρειες

Ημερομηνία:
11/10/2014
Κατηγορία Εκδήλωση:

Διοργανωτής

festival4sce
Email:
festival.economicsolidarity@gmail.com
Ιστοσελίδα:
http://www.festival4sce.org

Χώρος Διεξαγωγής

Πολιτιστικό Κέντρο Ελληνικού
37.893389, 23.743901