.
.

Παντιέρα, ιστότοπος αντικαπιταλιστικής ενημέρωσης

.
Φόρτωση Εκδηλώσεις

« All Εκδηλώσεις

  • Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

3ο Φεστιβάλ Αλληλέγγυας & Συνεργατικής Οικονομίας

12/10/2014

3ο Φεστιβάλ Αλληλέγγυας & Συνεργατικής Οικονομίας

Κυριακή 12/10/2014 ΣΥΝΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ

Ωρες Χώρος Δραστηριότητες
11:00 – 13:00 ΑΙΘΟΥΣΑ Α Βιωματικό Εργαστήριο: “Εισαγωγή στο Ρεϊκι” Διοργάνωση: Νew Erath Energy (11:00 – 12:30)
Βιωματικό Εργαστήριο: “Hatha Yoga” Διοργάνωση: Αnomades – (*προς επιβεβαίωση)
ΑΙΘΟΥΣΑ Β Εργαστήριο Συζήτησης: Παρουσίαση Μη κερδοσκοπικού Αστικού Συνεταιρισμού Καταναλωτών «Θαλείν» (12:00 – 13:00)
ΑΙΘΟΥΣΑ Γ World Cafe: Κλειστή συνάντηση εγχειρημάτων από Ελλάδα και εξωτερικό (11:00-13:00)
ΑΙΘΟΥΣΑ Δ1 Εργαστήριο Συζήτησης: “Παρουσίαση του Ecotopia Biketour και ανοιχτή δομή διοργάνωσης 2015″
ΑΙΘΟΥΣΑ Δ2 Πρακτικό Εργαστήριο: “Οι χρήσεις του ζεόλιθου” Διοργάνωση: Συνεργατοικόν (12:00 – 13:30)
ΑΙΘΟΥΣΑ ΠΑΙΔΙΚΟ Παιδικό εργαστήριο: “Ψέματα και αλήθεια είναι λεν τα παραμύθια!” Εισηγήτρια: Xριστίνα Λιόγαρη (11:30 – 13:00)
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 1 – Οικολογική αγορά Πρακτικό Εργαστήριο: “Κατασκευή μικρής ανεμογγενήτριας ανοιχτού υλισμικού (hardware)” Διοργάνωση: Νέα Γουϊνέα (11:00 – 12:30)
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 2 – Γήπεδο Μπάσκετ Επίσκεψη στον χώρο του «Αυτοδιαχειριζόμενου Αγρού στο Ελληνικό»: Παρουσίαση
εγχειρήματος & δραστηριοτήτων – Έκθεση φωτογραφίας
(11:30 – 13:30)
Πρακτικό Εργαστήριο: “Παρασκευή σαπουνιού από ελαιόλαδο” Εισηγήτρια: Κατερίνα Σαμαρά (11:45 – 12:30)
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 4 – Ανοιχτός Παιδικός Χώρος Εργαστήριο Κίνησης: “Ανοιχτό μάθημα capoeira” Εισηγήτρια: Δάφνη Γεωργία Μιχαηλίδου (11:00 – 12:30)
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 5 – Γήπεδο Ποδοσφαίρου Εργαστήριο Κίνησης: TaiChi – Qigong Εισηγητής: Medo Atala (11:30 – 13:00)
13:00 – 14:30 ΑΙΘΟΥΣΑ Α Βιωματικό Εργαστήριο: “Ξεκινώντας μια καλή συνήθεια ξεριζώνω μια κακή συνήθεια” Εισηγητής: Μάρκος Βιδάλης (13:00 – 14:30)
ΑΙΘΟΥΣΑ Β Βιωματικό Εργαστήριο: “Τεχνικές ανάπτυξης ταλέντων και ικανοτήτων” Διοργάνωση: Nischalchit Yoga Group (13:00 – 14:30)
ΑΙΘΟΥΣΑ Γ Εργαστήριο Συζήτησης: “Κοινά, κοινότητες αγώνα και αντικαπιταλιστικές στρατηγικές” Διοργάνωση: Αυτόνομο Στέκι (13:00-14:00)
ΑΙΘΟΥΣΑ Δ1 Εργαστήριο Συζήτησης: “Συντονισμός των συλλογικοτήτων που απαρτίζουν τη Συμμαχία για τα Κοινά”
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 1 – Οικολογική αγορά Πρακτικό Εργαστήριο: “Παρασκευή παραδοσιακού ψωμιού με προζύμι” Εισηγήτρια: Ελισσώ Μητράκου (13:00 – 14:30)
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 2 – Γήπεδο Μπάσκετ Πρακτικό Εργαστήριο: “Παρασκευή αλατιού βοτάνων” Εισηγήτρια: Άννα Χαχώλου (13:00 – 14:30)
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 3 Πρακτικό Εργαστήριο: “Κατασκευή ηλιακού αερόθερμου” Διοργάνωση: Ομάδα Μετάβασης Ακ. Πλάτωνα (13:00 – 14:30)
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 4 Παιδικό Εργαστήριο: “Κατασκευή κούκλας από ανακυκλώσιμα και επαναχρησιμοποιημένα υλικά” Διοργάνωση: Anomades (13:00-14:30)
14:30 – 15:00 ΑΙΘΟΥΣΑ Α
ΑΙΘΟΥΣΑ Β
ΑΙΘΟΥΣΑ Γ
ΑΙΘΟΥΣΑ Δ1
ΑΙΘΟΥΣΑ Δ2
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΜΕ ΤΗ ΜΟΡΦΗ ΔΟΜΗΜΕΝΟΥ OPEN SPACE 15.00-18.00
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΔΟΜΗΜΕΝΟΥ OPEN SPACE ΚΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ (Ομάδα Hosting)
15:00 – 16:30 ΑΙΘΟΥΣΑ Α Βιωματικό Εργαστήριο: “Κολεκτιβοποιημένη εργασία στην πράξη: Στήσαμε τη δική μας κολλεκτίβα! Και τώρα τι;” Διοργάνωση: Aftarkeia Network
ΑΙΘΟΥΣΑ Β Εργαστήριο Συζήτησης: “Εμπειρίες αυτοδιαχείρισης: Can Masdeu (Καταλονία) και Kooperativa ROG (Σλοβενία)
ΑΙΘΟΥΣΑ Γ Εργαστήριο Συζήτησης: “Εναλλακτικές μορφές εκπαίδευσης” Διοργάνωση: Ελευθεριακά Σχολεία, Ηλιακό Λεωφορείο
ΑΙΘΟΥΣΑ Δ1 Εργαστήριο Συζήτησης: “Η βοτανοθεραπεία στα πλαίσια της αυτοδιαχείρισης της υγείας” Διοργάνωση: Νέα Γουϊνέα
ΑΙΘΟΥΣΑ Δ2 Εργαστήριο Συζήτησης: “Οικονομία σύμφωνα με τους οικονομολόγους ή αλληλέγγυα και συνεργατική οικονομία σε παγκόσμιο επίπεδο;” Διοργάνωση: Κίνημα ZeitGeist
ΑΙΘΟΥΣΑ Δ3 Εργαστήριο Συζήτησης: “Δίκτυο Αλληλέγυας Οικονομίας” RIPESS Europe
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 1 – Οικολογική αγορά Πρακτικό Εργαστήριο: “Παρασκευή υγρού σαπουνιού για το πλυντήριο” Εισηγήτρια: Εισηγήτρια: Χρυσούλα Καραχριστιανίδου (15:00-16:00)
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 2 – Γήπεδο Μπάσκετ Πρακτικό Εργαστήριο: “Παρασκευή παραδοσιακού κρητικού τυριού (τυροζούλι)” Εισηγητές: Εσμεράλδα Μιχαλιτσιάνου, Γιώργος Πλιατσικίδης (15:00-16:00)
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 3 – Parking Πρακτικό Εργαστήριο: “Παραγωγή και χρήση βοτάνων βιολογικής καλλιέργειας” Διοργάνωση: Ιάμβη (15:00-16:00)
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 4 – Ανοιχτός Παιδικός Χώρος Παιδικό Εργαστήριο: “Αγκαλιάζω ένα δέντρο – βιωματικό εργαστήρι” Εισηγήτρια: Φιλίτσα Κόρμπα (15:00 – 16:30)
16:30 – 18:00 ΑΙΘΟΥΣΑ Α Εργαστήριο Συζήτησης: “Παρουσίαση του FLOK Society Project” Διοργάνωση:Ερευνητές του FLOK Society Project
ΑΙΘΟΥΣΑ Β Εργαστήριο Συζήτησης: “Η φιλοσοφία και το φάσμα της αεικαλλιέργειας” Εισηγήτρια: Τίνα Λυμπέρη
ΑΙΘΟΥΣΑ Γ Εργαστήριο Συζήτησης: “Μετατρέποντας ένα δημόσιο χώρο σε κοινό χτίζοντας ανθρώπινες σχέσεις – Η περίπτωση του αρχαιολογικού πάρκου της Ακ. Πλάτωνα” Διοργάνωση: Συλλογικότητες Ακ. Πλάτωνα
ΑΙΘΟΥΣΑ Δ1 Βιβλιοπαρουσίαση: “Πέρα από το κράτος και την αγορά – η ομότιμη παραγωγή” Διοργάνωση: P2P foundation
ΑΙΘΟΥΣΑ Δ2 Εργαστήριο Συζήτησης: “Οι Κοινωνικοί Συνεταιρισμοί ως λύση στην κρίση: Εφαρμογές-Νομοθεσία-Προβλήματα” Διοργάνωση: Red Kitchen
ΑΙΘΟΥΣΑ Δ3 Εργαστήριο Συζήτησης: “Επικοινωνιακά εργαλεία για κοινωνικά κινήματα και εναλλακτικά εγχειρήματα” Εισηγήτριες: Ισπανίδες ακτιβίστριες
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 1 – Οικολογική αγορά Πρακτικό εργαστήριο: “Κατασκευή γλάστρας από ανακυκλώσιμα υλικά” Διοργάνωση: Ριζάρι (16:30 – 18:00)
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 2 – Γήπεδο Μπάσκετ Πρακτικό Εργαστήριο: “Οικιακή κομποστοποίηση” Διοργάνωση: Αστικές Καλλιέργειες (17:00-18:00)
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 4 – Ανοιχτός Παιδικός Χώρος Παιδικό Εργαστήριο: “Εργαστήρι πηλοπλαστικής” Εισηγήτριες: Γεωργία Σουβατζή, Αλεξία Κεραμίδα (17:00-18:30)
18:00 – 18:30 ΑΙΘΟΥΣΑ Α
ΑΙΘΟΥΣΑ Β
ΑΙΘΟΥΣΑ Γ
ΑΙΘΟΥΣΑ Δ1
ΑΙΘΟΥΣΑ Δ2
Συγκομιδή Ιδεών: Συνοπτική παρουσίαση των αποτελεσμάτων του δομημένου OPEN SPACE (Ομάδα Hosting & Διοργανωτική Ομάδα)
18:30 – 21:30 ΑΙΘΟΥΣΑ Α
ΑΙΘΟΥΣΑ Β
ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ: “Αγώνες για τα Κοινά: Υγεία – Στέγη – Τροφή – Νερό” Εισηγητές: Γιώργος Βήχας (MKI Ελληνικού)*, Carlos Macias (La PAH – Ισπανία), Σταμάτης Στεφανάκος (Save Greek water), Mary Clear (Incredible Edible – Αγγλία) – (*προς επιβεβαίωση)
ΑΙΘΟΥΣΑ Γ ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ: “Ολοκληρωμένα συνεργατικά εγχειρήματα προς μια ολιστική επανάσταση και την αυτοδιαχειριζόμενη κοινωνία” Διοργάνωση: CataIan Integral Cooperativa (CIC) – Εισηγητές: Gorka, Joan
ΑΙΘΟΥΣΑ ΠΑΙΔΙΚΟ Παιδικό Εργαστήριο: “Μουσικοκινητικό δρώμενο με θέμα το περιβάλλον” Διοργάνωση: Μουσικοκινητική Ομάδα BamxBam (18:45 – 20:30)
21:30 – Λήξη ημέρας ΑΙΘΟΥΣΑ ΑΑΙΘΟΥΣΑ Β Κλείσιμο του Φεστιβάλ: Συζύτηση συγκομιδής και επόμενοι στόχοι (Ομάδα Hosting & Οργανωτική Ομάδα) (21:30-22:30)Προβολή Ταινίας: «Οι Σπόροι του Θανάτου», πρόλογος-παρουσίαση: Ρίτα Χαριτάκη (22:00 – 23:30)
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 1 – Οικολογική αγορά
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 2 – Γήπεδο Μπάσκετ
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 3 – Parking
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 4 – Ανοιχτός Παιδικός Χώρος
ΕΞ. ΧΩΡΟΙ 5 – Γήπεδο Ποδοσφαίρου

Λεπτομέρειες

Ημερομηνία:
12/10/2014
Κατηγορία Εκδήλωση:

Διοργανωτής

festival4sce
Email:
festival.economicsolidarity@gmail.com
Ιστοσελίδα:
http://www.festival4sce.org

Χώρος Διεξαγωγής

Πολιτιστικό Κέντρο Ελληνικού
37.893389, 23.743901