.
.

Παντιέρα, ιστότοπος αντικαπιταλιστικής ενημέρωσης

.


Το ψηφοδέλτιο της Αριστερής Παρέμβασης στην Ήπειρο


Αριστερή Παρέμβαση στην ΉπειροΣτις 18 Μάη ψηφίζουμε – στηρίζουμε
Αριστερή Παρέμβαση στην Ήπειρο

Ηπειρώτη, Ηπειρώτισσα

Μαζί αγωνισθήκαμε ενάντια στην πολιτική που έχει επιβάλλει μεροκάματα και μισθούς πείνας
Μαζί αγωνισθήκαμε ενάντια στην πολιτική που οδηγεί το λαό και τη νεολαία μας στην ανεργία και στην νέα μετανάστευση,
Μαζί αγωνισθήκαμε για να μην ξεπουληθεί η ΔΩΔΩΝΗ στα ιδιωτικά συμφέροντα,
Μαζί αγωνισθήκαμε για να μπορούμε να κρατηθούμε στη γη και τους στάβλους μας και να ζούμε αξιοπρεπώς από τον μόχθο μας,
Εναντίον μας είχαμε την κυβέρνηση και την Ευρωπαϊκή Ένωση,
Εναντίον μας είχαμε τις παρατάξεις του Καχριμάνη και των Ζάψα-Αργύρη που υπερασπίστηκαν τις πολιτικές που μας εξοντώνουν.

Γι’ αυτούς «ανάπτυξη» είναι μόνο ότι φέρνει κέρδος σε μια χούφτα καπιταλιστές-αρπακτικά και στους τραπεζίτες. Πίσω από την αγαπημένη τους λέξη «επιχειρηματικότητα» κρύβεται το μοντέλο ανάπτυξης που θέλουν να επιβάλλουν στην Ήπειρο για να εξυπηρετήσουν τα δικά τους συμφέροντα.
Ένα μοντέλο που οδηγεί σε:
Μια χούφτα πλούσιοι επιχειρηματίες, -στους οποίους περιλαμβάνονται επιφανή στελέχη των παρατάξεων αυτών- να γίνονται ακόμη πιο πλούσιοι αξιοποιώντας και τα χρήματα του ΕΣΠΑ που οι ίδιοι μοιράζουν στους εαυτούς τους
Ξεκλήρισμα των μικρών και μεσαίων νοικοκυριών που ασχολούνται με κτηνοτροφία και γεωργία
Καταστροφή της μικρομεσαίας βιοτεχνίας και εμπορικής δραστηριότητας
Ανεργία και μεροκάματα πείνας ώστε ο λαός μας να σέρνεται υποταγμένος στα πολιτικά γραφεία τους για ρουσφέτια και να αποτελεί φθηνό εργατικό δυναμικό στις επιχειρήσεις και τα ξενοδοχεία τους

Λογαριάζουν όμως χωρίς τον «ξενοδόχο»

Μαζί θα αγωνισθούμε και θα ματαιώσουμε τα σχέδια τους.
Με την ψήφο μας αλλά κυρίως με την οργάνωση και τον αγώνα μας να ενισχύσουμε την αντικαπιταλιστική αριστερά και την ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ στην Ήπειρο και να συμβάλλουμε σε ένα οργανωμένο λαϊκό-εργατικό ξεσηκωμό που θα επιβάλλει :

Την πτώση της κυβέρνησης και κάθε κυβέρνησης που θα εφαρμόσει την ίδια πολιτική.
Την διαγραφή του χρέους για να ανασάνει ο λαός. Το χρέος κατασπαταλήθηκε και φαγώθηκε από τους ίδιους (καπιταλιστές και τα κόμματά τους). Εμείς δεν χρωστάμε σε κανέναν ούτε ένα ευρώ, αντιθέτως μας χρωστάνε πολύ περισσότερα από την εκμετάλλευση του μόχθου μας όλα αυτά τα χρόνια.
Την κρατικοποίηση-εθνικοποίηση των τραπεζών και όλων των επιχειρήσεων στρατηγικής σημασίας

Την έξοδο από την φυλακή της Ε.Ε. και του ευρώ

Το ψηφοδέλτιο της Αριστερής Παρέμβασης στην Ήπειρο

Υποψήφιος περιφερειάρχης Ζήκος Νίκος

περιφερειακός σύμβουλος – πρώην νομαρχιακός σύμβουλος περιόδου 98-02
πρώην υπάλληλος Πανεπιστημίου Ιωαννίνων – κτηνοτρόφος
μέλος Πανηπειρωτικής Επιτροπής Αγώνα ενάντια στην ιδιωτικοποίηση της Δωδώνης

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

Υποψήφιος Αντιπεριφερειάρχης:
Παπαπέτρος Γεώργιος (εργοδηγός δομικών έργων, πρώην πρόεδρος κοινότητας Ραφτανέων)
Υποψήφιοι Περιφερειακοί Σύμβουλοι:
1. Γαλατά Παρασκευή (Συνταξιούχος ΙΚΑ – αγρότισσα)
2. Γεωργίου Λεωνίδας (αγρότης – εικαστικός)
3. Γιώτης Βασίλειος (αργυροχόος)
4. Γκαρτζώνη Φανή (νηπιαγωγός – δημοτική υπάλληλος)
5. Δημητριάδου Ιωάννα (ιδ. Υπάλληλος)
6. Δημοπούλου Βασιλική (ιδιωτική υπάλληλος)
7. Ευθυμίου Νίκος (δημοτικός υπάλληλος)
8. Ζιώγος Χριστόδουλος (αγρότης)
9. Καραφέρης Σωτήριος (κτηνοτρόφος, οικοδόμος)
10. Κωσταδήμας Γεώργιος (οικοδόμος)
11. Λέκκα Άλκηστις (φοιτήτρια)
12. Λέφας Δημήτριος (κομμωτής)
13. Λύβης Περικλής (εργαζόμενος στα ΕΛΤΑ – συνδικαλιστής)
14. Μαγειρία Μαρία (αγρότισσα)
15. Μάγκου Λουίζα ( σύμβουλος μηχανογράφησης)
16. Μαργγώνη Αγγελική (άνεργη)
17. Μπακόλας Δημήτριος (πρόεδρος ΔΣ σωματίου γεωπόνων ιδιωτικών υπαλλήλων Ηπείρου – Λευκάδας)
18. Μπαντέλης Αλέξανδρος (ηλεκτροσυγκολλητής – άνεργος)
19. Μωραίτης Δημήτριος (οικοδόμος)
20. Παππά Αναστασία (μαγείρισσα, ιδιωτική υπάλληλος)
21. Πασσιάς Χρήστος (εμποροϋπάλληλος, πρόεδρος σωματείου εργαζομένων PRAKTIKER Ιωαννίνων)
22. Πεππές Χρήστος (κτηνοτρόφος)
23. Πρέκας Παναγίωτης (υπάλληλος Υ.Π.Α.)
24. Ρίζου Ντορέττα (διοικητική υπάλληλος Πανεπιστημίου Ιωαννίνων)
25. Σιαμαλέκας Αθανάσιος (άνεργος, πρώην εργαζόμενος σε σκυρόδεμα)
26. Σκόρδου-Μπάγια Μαγδαληνή (αγρότισσα)
27. Σταμούλης Κώστας (υπάλληλος στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων)
28. Σταχούλης Σπύρος (οδοντίατρος, μέλος ΔΣ ΟΣΙ, εκπρόσωπος ομοσπονδίας ΕΟΟ)
29. Τόλη Ευαγγελία (ελεύθερος επαγγελματίας)
30. Τόλης Ευάγγελος (ΕΕΔΙΠ Πανεπιστήμιο Δ. Μακεδονίας)
31. Τσιούπης Κωνσταντίνος (δάσκαλος – συνδικαλιστής)
32. Χαρισιάδης Σπύρος (συνταξιούχος δάσκαλος)
33. Χρυσοχόου Ανδρέας (εμποροϋπάλληλος, γραμματέας σωματείου εργαζομένων PRAKTIKE)

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ
Υποψήφια Αντιπεριφερειάρχης:
Κοντογιάννη Μαριλένα (εκπαιδευτικός, μέλος ΔΣ ΕΛΜΕ)
Υποψήφιοι Περιφερειακοί Σύμβουλοι:
1.Κυρίτσης Φίλιππος (αρχαιολόγος, άνεργος)
2.Λέϊσος Λυκούργος (ηλεκτρολόγος ΤΕΙ)
3.Παππάς Βασίλειος (συνταξιούχος από αναπηρία)
4.Παυλίδης Σταύρος (ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης)
5.Σπύρου Νίκος (συνταξιούχος δημοσίου)
6.Φειδεροπούλου Έλενα, (κοινωνική λειτουργός, άνεργη)
7.Χεκίμογλου Άκης, (οικοδόμος)

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΑΡΤΑΣ
Υποψήφιος Αντιπεριφερειάρχης:
Καραβασίλης Νίκος (λογιστής)
Υποψήφιοι Περιφερειακοί Σύμβουλοι:
1.Βλάχος Απόστολος (αγρότης)
2.Βρατσίστας Γιώργος (γεωπόνος)
3.Γιώτης Βασίλειος (φοιτητής)
4.Κατσούλας Χρήστος (μελισσοκόμος, αγρότης, οικοδόμος)
5.Λάμπρης Δημήτρης (έμπορος)
6.Λούπας Γεώργιος (λογιστής)
7.Ξυλογιάννη Αικατερίνη (μηχανικός)
8.Ματσούκας Χρήστος (φυσικός)
9.Παπαθανάσης Γιάννης (ιδιωτικός Υπάλληλος)
10.Τρομπούκης Νίκος (συνταξιούχος ΙΚΑ)

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΠΡΕΒΕΖΗΣ
Υποψήφιος Αντιπεριφερειάρχης:
Νάνος Βαγγέλης (γεωπόνος)
Υποψήφιοι Περιφερειακοί Σύμβουλοι:
1.Βρεττός Θεόδωρος (σπουδαστής ΤΕΙ, μέλος ΔΣ συλλόγου σπουδαστών)
2.Ηλίας Στέργιος (συνταξιούχος Φιλόλογος – συγγραφέας)
3.Καλιαμπάκος Σωτήρης (καρδιολόγος, μέλος του ΔΣ του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών)
4.Κωστόγιαννης Ταξιάρχης (φιλόλογος)
5.Μανίκας Δημοσθένης (φοιτητής, μέλος ΔΣ συλλόγου φοιτητών Μηχανολόγων Επιστ. Υλικών Παν Ιωαννίνων)
6.Μπόμπορης Λαμπράκης (χειριστής μηχανημάτων)
7.Νάστα Μαρία (καθηγήτρια ιταλικών ελεύθερη επαγγελματίας)
8.Ναστούλη Ευαγγελινή (Ευαγγελία) (αγρότισσα)
9.Στέλιου Ισμήνη-Παρασκευή (φοιτήτρια, μέλος ΔΣ συλλόγου φοιτητών)
10.Τζάκου Μαρίνα (μαθηματικός μέλος ΔΣ της Πανηπειρωτικής Συνομοσπονδίας Ελλάδος)
11.Χαλκής Νίκος ( φυσικός, πρώην γυμνασιάρχης)



Κριτικές - Συζήτηση

Το ψηφοδέλτιο της Αριστερής Παρέμβασης στην Ήπειρο

Υποψήφιοι περιφέρειας Ηπείρου, Υποψήφιοι Περιφερειάρχης, Αντιπεριφερειάρχες και Περιφερειακοί σύμβουλοι σε Ιωάννινα, Θεσπρωτία, Άρτα και Πρέβεζα

Βαθμολογία Αναγνωστών: 90.00% ( 1
Συμμετοχές )

Αφήστε μια απάντηση

Γίνε ο πρώτος που θα σχολιάσει!

wpDiscuz